01 marca 2020 17:49 | Aktualności

Warsztaty laboratoryjne klasy 7 a

Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych w pracowni chemicznej w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczawnie Zdroju. Każdy uczeń mógł wykonać doświadczenie samodzielnie przy instruktażu Pani Doroty Starosty – nauczyciela chemii w tej szkole.

Niektóre ćwiczenia były powtórką z wykonywanych w naszej szkole na lekcjach chemii, inne robili pierwszy raz. Oto niektóre z nich: rodzielanie mieszanin różniących się gęstością przy pomocy rozdzielacza, rozdzielanie barwników tzw. chromatografia bibułowa, rozdzielanie mieszaniny żelazo – siarka przy pomocy magnesu, reakcja odparowywania wody z solą, spalanie magnezu               w tlenie; spalanie siarki w tlenie, reakcja tlenku węgla (IV) z wodą wapienną, reakcje z mocnymi zasadami, denaturacja białka(działanie na białko metalami ciężkmi, alkoholem i mocnymi zasadami), wykrywanie skrobi w różnych produktach spożywczych np. ziemniaku.

Obserwowali między innymi czerwone zabarwienie soli żelaza, niebieskie soli miedzi, niebiesko – zielone soli chromu. Obserwowali zatopione w nafcie sód i potas. Obserwowali ja powstaje chemiczne ciastko oraz wulkan chemiczny. Z wykonanych i obserwowanych doświadczeń uczniowie sporządzą sprawozdanie. Przedstawią je w formie pisemnej lub prezentacji multimedialnej - Pani Wesołowskiej organizatorce wycieczki.

Po wyjściu ze szkoły udaliśmy się Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju. Analizując wykresy kołowe poznaliśmy właściwości chemiczne i zastosowanie zdrowotne wód: Mieszko, Dąbrówka, Marta, Młynarz. Oczywiście odbyła się degustacja wód. Największym powodzeniem cieszyła się Dąbrówka – woda ta ma największą zawartość magnezu.